fallback

Финансови корпорации инвестират 740 млрд. долара в енергия от изкопаеми горива

Концерните обявяват амбициозни цели за климата, но в същото време влагат много пари в петрол, въглища и газ

12:23 | 26.03.22 г. 10
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор

30-те най-големи финансови групи в света продължават да инвестират огромни суми в петрол, газ и въглища, става ясно от анализ на британската инициатива Influencemap.

Според инициативата през 2020 и 2021 г. общите инвестиции на тези 30 компании в проекти за изкопаеми енергийни източници и услуги за енергийната индустрия възлизат на 740 млрд. долара.

Сред тези проекти има такива например за разработването на нови петролни кладенци и газови находища. Освен това дружествата за управление на активи от финансовия сектор притежават акции в енергийни компании на стойност 222 млрд. долара. Influencemap е финансиран от дарения лондонски институт, който следи и анализира инвестициите на финансовия сектор в изкопаемите енергийни източници.

Основен източник на проучването са публикациите на самите дружества и публично достъпната информация за капиталовия пазар и финансовите регулатори. Сред 30-те най-големи световни финансови компании има и големи европейски компании - Allianz е на девето място,  Deutsche Bank на 23-то място.

Списъкът се оглавява от американските компании J.P. Morgan, Bank of America и Wells Fargo. Критериите за класиране включват оборот, нетна печалба, борсова стойност и управлявани активи. Поради липсата на прозрачност държавните финансови групи, като например големите китайски банки, не са разглеждани.

Цялостна оценка на 30-те най-големи финансови институции, листнати на борсите по целия свят, показва ясно разминаване между конкретните краткосрочни цели и действия, необходими за справяне с извънредната ситуация, свързана с климата, и ограничените дългосрочни цели, които понастоящем се поставят от финансовия сектор. Това изследване, продукт на платформата FinanceMap на InfluenceMap, има за цел да сравни заявените от сектора политики и ангажименти в областта на климата с неговите дейности по финансиране и лобиране в областта на политиката, свързани с климата. 

Изследването установява, че въпреки увеличаването на дългосрочните цели в областта на климата и доброволното отчитане, свързано с климата, от страна на тези групи, финансовите институции продължават да показват значителна липса на значими краткосрочни действия в условията на климатична криза. За това свидетелстват членството в браншови асоциации, които се противопоставят на опитите на политиците да приложат политики за устойчиво финансиране, продължаващото и значително финансиране на веригите за създаване на стойност на изкопаемите горива, както и липсата на краткосрочни пътни карти и етапи за постигане на дългосрочните им цели.

145 млрд. долара от 740-те млрд. долара под формата на заеми и други средства са били предоставени на пет големи петролни и газови компании в САЩ и Европа: Exxonmobil, Shell, Chevron, BP и Total.

Инициативата обвинява финансовия сектор като цяло, че с инвестициите си нарушава до голяма степен самодекларираните цели в областта на климата. Основна цел на тази критика са американските банки. За разлика от тях авторите гледат на Allianz, както и на френските групи Axa и BNP Paribas, поне условно положително заради по-амбициозните им цели в областта на климата.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 01:01 | 14.09.22 г.
fallback